کرونا بلای جان کارگران؛‌ کارگران فصلی بیکارتر از همیشه

کرونا

در این کلیپ صحنه دردناک بیکاری کارگران فصلی و عدم وجود هیچ گونه کمکی به آنان در شرایط بیکاری ناشی از کرونا را مشاهده می کنید. این کارگران که از محروم ترین اقشار جامعه هستند بیشترین نیاز به پشتیبانی و کمک در شرایط رکود ناشی از شیوع کرونا را دارند.

بی‌شک، بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا در ایران، بیش از همه کارگران، به‌ ویژه کارگران فصلی و روزمزد را تحت فشار همه جانبه قرار داده و جمهوری اسلامی آنان را در برابر فاجعه کرونا ویروس و بیکاری، ناامنی شغلی و گرسنگی رها کرده است.

کارگران از فشارهای ناشی از تاثیر شیوع ویروس کـرونا بر اشتغال و معیشت‌شان به فریاد آمده‌اند. در این میان سخنان برخی از کارگران روزمزد در این گزارش گویای این واقعیت است.

البته این نمونه ای از خروار وضعیت فاجعه بار کارگران در کلیه شهرها است و قبلا هم گزارشات و کلیپهایی در باره وضعیت دردناک کارگران در شهرهای مختلف پس از شیوع کـرونا و عدم وجود هیچ گونه کمک دولتی به آنان منتشر شده است.

در میان کارگران روزمزد، کارگران ساختمانی و بخش خدماتی، کارگاه‌های کمتر از ده نفر، مشاغل خانگی، پیک‌موتوری‌ها، رانندگان تاکسی و مسافرکش‌ها، تعمیرکاران لوازم خانگی، نظافتچی‌ها، دستفروش‌ها و … از جمله مشاغلی هستند که در این بحران با آسیب جدی روبرو شدند.

علاوه بر این، صدها هزار کارگر رسمی در سراسر ایران به دلیل توقف فعالیت کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در بحران ناشی از گسترش ویروس کـرونا در بیکاری به سر می‌برند. خطوط تولید بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک تعطیل شده و  بسیاری از کارخانه ها و کارگاهه اقدام به اخراج  و «تعدیل» کارگران کرده اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s